Facilities Maintenance Signs
- (18)
- (2)
- (1)
- (491)
- (2)
- (28)
- (1)
- (219)
- (1)
- (1)
- (14)
- (1)
- (1)
- (254)
- (589)
- (2)
- (1)
- (2)
- (10)
- (37)
- (18)
- (27)
- (439)
- (2)
- (14)
- (2)
- (3)
- (2)
- (1)
- (1)
- (1)
- (12)
- (77)
- (1)
- (162)
- (6)
- (10)
- (65)
- (75)
- (113)
- (2)
- (2)
- (29)
- (183)
- (1)
- (2)
- (1)
- (18)
- (7)
- (16)
- (2)
- (8)
- (1)
- (212)
- (3)
- (10)
- (8)
- (10)
- (2)
- (64)
- (2)
- (53)
- (1)
- (825)
- (5)
- (52)
- (3)
- (25)
- (4)
- (11)
- (1)
- (68)
- (2)
- (11)
- (2)
- (78)
- (5)
- (1,014)
- (4)
- (421)
- (320)
- (12)
- (1)
- (25)
- (2)
- (1)
- (1)
- (1,259)
- (6)
- (14)
- (9)
- (1)
- (23)
- (1)
- (1)
- (112)
- (6)
- (2)
- (4)
- (1)
- (1)
- (39)
- (3)
- (3)
- (1)
- (1)
- (2)
- (1)
- (1)
- (1)
- (47)
- (1)
- (16)
- (8)
- (1)
- (1)
- (1)
- (2)
- (11)
- (9)
- (35)
- (1)
- (7)
- (1)
- (1)
- (3)
- (42)
- (23)
- (1)
- (1)
- (11)
- (2)
- (1)
- (1)
- (4)
- (2)
- (10)
- (1)
- (1)
- (3)
- (33)
- (5)
- (5)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (2)
- (79)
- (3)
- (2)
- (4)
- (16)
- (2)
- (2)
- (1)
- (5)
- (1)
- (1)
- (92)
- (12)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (3)
- (3)
- (29)
- (1)
- (2)
- (1)
- (4)
- (1)
- (1)
- (5)
- (2)
Filtered Search Results
Brady™ ToughStripe™ Pre-Spaced Floor Arrows
ToughStripe™ Pre-Spaced Floor Arrows are made of B-514 polyester material that is ideal for use in marking aisles, passageways, storage locations, and point out safety equipment and exits.
| Height (Metric) | 127 mm |
|---|---|
| Shape | Arrow |
| Width (English) | 2 in. |
| Quantity | 100/Pk. |
| Min. Temperature (English) | 0°F |
| Material | Polyester |
| For Use With (Application) | Ideal for marking aisles, passageways and storage locations and pointing out important safety equipment and egress paths |
| Width (Metric) | 50.8 mm |
| Thickness | 2 mil |
| Product Type | Floor Arrows |
| Max. Temperature (English) | 130°F |
| Temperature Range (English) | 0°F to 130 °F |
| Certifications/Compliance | ANSI A1264.2-2006, OSHA 1910.22 |
| Temperature Range (Metric) | -18°C to 54°C |
| Adhesive Type | Permanent Rubber |
| Finish | High Gloss |
| Dimensions (L x W) | 50.80 x 127 mm |
| Height (English) | 5 in. |
| Displayed Text | No Smoking with international symbol |
|---|---|
| Width (English) | 7 in. |
| Product Type | No Smoking Sign |
| Color | Red on White |
| Quantity | 1 Ea. |
| Min. Temperature (English) | -40°F |
| Height (English) | 10 in. |
Brady™ Polystyrene Prohibited Activity Sign: USE OF CELLULAR PHONES NOT ALLOWED
Improve workplace safety with proper signage and markings. This Brady™ corner hole mounted sign is a durable, clear and effective tool to warn about prohibited activity.
Brady™ Aluminum Restricted Area Sign: UNAUTHORIZED PERSONS KEEP OUT
Improve workplace safety with proper signage and markings. This Brady™ corner hole mounted sign is a durable, clear and effective tool to raise awareness to security, admittance and CCTV systems.
Brady™ English/Spanish Aluminum Warning Sign: HAZARDOUS WASTE STORAGE AREA UNAUTHORIZED PERSONS KEEP OUT
Improve workplace safety with proper signage and markings. This Brady™ corner hole mounted sign is a durable, clear and effective tool to raise awareness to chemical, biohazard and hazardous material warnings.
Brady™ Polystyrene Caution Sign: OPEN SLOWLY. MAY CAUSE INJURY.
Improve workplace safety with proper signage and markings. This Brady™ corner hole mounted sign is a durable, clear and effective tool to mark doors and pathways.
| Thickness | 0.0591 in. |
|---|---|
| Displayed Text | OPEN SLOWLY. MAY CAUSE INJURY. |
| Shape | Rectangular |
| Description | Laminated Polystyrene |
| Color | Yellow on White |
| Max. Temperature (English) | 176°F |
| Temperature Range (English) | -40°F to 176°F |
| Quantity | 1 Ea. |
| Min. Temperature (English) | -40°F |
| Material | Polystyrene |
| Mounting Type | Corner Holes |
| Adhesive Type | Non-adhesive |
| Finish | Not Laminated |
Brady™ Polystyrene Warning Sign: HAZARDOUS WASTE, Black on Orange
Improve workplace safety with proper signage and markings. This Brady™ corner hole mounted sign is a durable, clear and effective tool to raise awareness to chemical, biohazard and hazardous material warnings.
| Thickness | 0.0591 in. |
|---|---|
| Displayed Text | HAZARDOUS WASTE |
| Shape | Rectangular |
| Description | Laminated Polystyrene |
| Color | Black on Orange |
| Max. Temperature (English) | 176°F |
| Temperature Range (English) | -40°F to 176°F |
| Quantity | 1 Ea. |
| Min. Temperature (English) | -40°F |
| Material | Polystyrene |
| Mounting Type | Corner Holes |
| Adhesive Type | Non-adhesive |
| Finish | Not Laminated |
Brady™ Fiberglass Exit & Direction Sign: IN CASE OF FIRE DO NOT USE ELEVATORS USE STAIRWAYS
Improve workplace safety with proper signage and markings. This Brady™ corner hole mounted sign is a durable, clear and effective tool to raise awareness in fire emergencies or disasters.
Brady™ Polystyrene Warning Sign: FLAMMABLE LIQUIDS.
Improve workplace safety with proper signage and markings. This Brady™ corner hole mounted sign is a durable, clear and effective tool to raise awareness to chemical, biohazard and hazardous material warnings.
Brady™ Aluminum Fire Emergency & Disaster Sign: EVACUATION ASSEMBLY POINT, pictogram
Improve workplace safety with proper signage and markings. This Brady™ corner hole mounted sign is a durable, clear and effective tool to raise awareness in fire emergencies or disasters.
| Thickness | 0.035 in. |
|---|---|
| Displayed Text | EVACUATION ASSEMBLY POINT |
| Shape | Rectangular |
| Color | Green on White |
| Max. Temperature (English) | 230°F |
| Temperature Range (English) | -40°F to 230°F |
| Quantity | 1 Ea. |
| Min. Temperature (English) | -40°F |
| Material | Aluminum |
| Mounting Type | Corner Holes |
| Adhesive Type | Non-adhesive |
Brady™ BradyGlo™ Photoluminescent Framed Double Face Exit Signs w/Mounting Brackets
Energy efficient, non-electric, non toxic, non-radioactive signs
| Includes | Mounting bracket |
|---|---|
| Height (Metric) | 21 cm |
| Displayed Text | EXIT |
| Description | Glow-in-the-Dark BradyGlo Photoluminescent |
| Width (English) | 15.25 in. |
| Product Type | Exit Sign |
| Quantity | 1 Ea. |
| Languages | English |
| Material | Plastic |
| Width (Metric) | 38.7 cm |
| Dimensions (L x W) | 38.7 x 21cm |
| Height (English) | 8.25 in. |
Brady™ Maintenance Signs: No Food or Beverages
Maintenance Signs: No Food or Beverages are made of extremely durable B-120 Premium Fiberglass that will not chip, fade, rust, shatter or peel for up to 25 years.
Brady™ Aluminum Warning Sign: HAZARDOUS WASTE
Improve workplace safety with proper signage and markings. This Brady™ corner hole mounted sign is a durable, clear and effective tool to raise awareness to chemical, biohazard and hazardous material warnings.
| Thickness | 0.035 in. |
|---|---|
| Displayed Text | HAZARDOUS WASTE |
| Shape | Rectangular |
| Color | Black on Orange |
| Max. Temperature (English) | 230°F |
| Temperature Range (English) | -40°F to 230°F |
| Quantity | 1 Ea. |
| Min. Temperature (English) | -40°F |
| Material | Aluminum |
| Mounting Type | Corner Holes |
| Adhesive Type | Non-adhesive |
| Finish | Not Laminated |
Brady™ Exit and Directional Signs
Exit and Directional Signs from Brady guide traffic and lead employees to safety during emergency situations.
| Quantity | 1 Ea. |
|---|---|
| Min. Temperature (English) | -40°F |
| Grade | Industrial |
| Certifications/Compliance | ANSI Z535, OSHA 1910.145 |